Aldatıldığımı Nasıl Anlarım?

09.05.2024 20:12kayra tarafından yazıldı

Kadın veya erkek olsun her insan aklından bu konuyu geçirir. Daha önce hiç aldatıldım mı? Başıma böyle bir olay geldi mi? Geldiyse nereden bileceğim? Bunu anlamak için bazı ipuçlarını takip etmek gerekir. Bu yazımızda aldatıldığını anlamanın ipuçlarına bakacağız.

Mesela sevgiliniz bir anda iyilik meleği kesilir. Sizi daha öncesinde hiç olmadığı kadar sevgiye boğar. Arada bir sürprizler yapar. Sanki hiçbir şey yapmamış gibi davranmaya başlayıp beklemediğiniz anlarda beklemediğiniz güzelliklerle gelir karşınıza. Sizi mutlu eder. Peki neden bir anda böyle oldu? Çünkü sevgiliniz suçlu hissetmeye başladı. Sizi her gördüğünde yaptığı hata aklına geldi ve sizi mutlu etmeye çalışarak bir nevi suçunu kendince örtmeye çalışıyor. 

Başka bir ipucu ise zamanla yeni hobiler edinmesidir. Bir gün onu müzik dinlerken veya hiç yapmadığı bir şeyi yaparken görebilirsiniz. Kendine daha fazla zaman ayırdığını fark edebilirsiniz. Ayrıca tarzını bile değiştirebilir. İşte bu durum kendini dışarıya gösterme çabasıdır. Kendini beğendirmeye çalışır. Ve bir gün içindeki suçluluk duygusu biter. Artık size karşı ilgisiz kalmıştır. Aranızda ki tartışmalar artar. Her tartışmada suçu size atar. Sizi haksız bulur. Kendini her defasında haklı çıkarmaya çalışır. Artık geçirdiğiniz güzel vakitler hiç gelmez olur. Sizinle zaman geçirmek istemez, bu durumdan kaçar. Gittikçe daha umursamaz olur. Yaptığınız hiçbir şeyi umursamaz. Duygularınız onun için önemli değildir. Uyku düzeni bozulur. Her uyandığında çevresine bir şey arıyormuş gibi bakınır. Bunun sebebi ise aslında sizi arıyor olmasıdır. Kendisini bir başkası ile gördünüz mü, her şeyden haberiniz var mı diye kontrol ediyor. Aynada kendine daha fazla bakınır çünkü daha yakışıklı/güzel olmaya çalışır. Sizin onu nasıl gördüğünüz artık önemli değildir. 

Onda gördüğünüz farklılıkları söylerseniz eğer inkar edecektir. Çünkü her şeyi inkar etme dönemine girmiştir artık. Eleştirseniz kabul etmez. Eleştiriye açık olmaz. Siz ne derseniz diyin hep tam tersini söyleyecektir. Çünkü artık size karşı soğumuş, suçluluk duygusu bitmiştir. Yemek yaparsanız veya organizasyon hazırlarsanız bundan hoşlanmaz. Her şeye burun kıvırır. Evet, bu sadece size karşı böyledir. Kendisini sürekli birileri ile kıyaslar. Herkesten çok daha iyi olmaya çalışır. 

En önemli ipuçlarından biri ise iletişim araçları. Aslında çok temiz davranır. Telefonunda hiçbir iz bırakmaz. Bilgisayarda hiçbir ipucu bırakmaz. Fakat bir gün gelir ki sizin artık bir şey bulamayacağınızı düşündüğü an yani kısacası boşverdiği an yakalarsınız bir mesajını, bir aramasını. Artık boşverir çünkü vereceğiniz tepki önemli değildir onun için. Kurduğunuz bir gelecek planı veya hayali varsa onu unutun. Çünkü artık onun için bitmiştir o hayal ve plan. Bunları artık düşünmez. Çünkü amacı sizi hayatından çıkarmaktır. 
Sizinle espriler yapmaya başlar ama zamanla bu espriler alay etmeye döner. Yaptığınız her şeyle alay eder. Sizi komik duruma düşürür ve bu onun hoşuna gider. Duygularınız önemli değildir onun için. Aranıza artık bir çizgi koyar. O çizgiyi geçmenize izin vermez. Ve en önemlisi ise konuşma arasında ağzından kaçırdığı isimdir. Bunu sürekli onu düşündüğü için yapar. Farkında değildir belki ya da farkındadır. Bunu fark edip sorsanız bile inkar eder. Ya da çok da umursamaz. 

Bazen siz bazı şeyleri fark etmeyebilirsiniz. Çünkü o an olayın içindesinizdir. Ama çevreniz bunu fark edebilir. Siz duygularınız ile yaklaştığınız için size mantıklı gelmez. Arkadaşlarınız olsun aileniz olsun bu durumu fark edince sizi uyarmaya çalışır. Bu durumda çevrenizi dinlemekten size zarar gelmez. Duygularınızı değil mantığınızı devreye sokun. İnkar etmeyin. Durumu gözden geçirin. Sevgiliniz sizi gerçekten aldatıyor mu? Objektif bir şekilde olaya bakın. Aldatıyorsa artık yapabileceğiniz bir şey kalmamıştır. Sevginizi hak etmeyecek biri için uğraşmaya değmez. Her insan yaptığı şeyden sorumludur. Sevgiliniz de sizi bir başkası ile aldattığı için bundan sorumludur. Tartışmalara girmekten kaçının çünkü sizi üzmekten geri durmaz. Eğer kesinse sizi aldatması ondan önce siz onu bırakın. O sizi hak etmiyor.

Hayatınızdan negatifleri çıkardığınız, mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir hayatınız olsun...