İlişkide "Seni Seviyorum" İlk Kez Ne Zaman Söylenmeli?

09.05.2024 20:19kayra tarafından yazıldı

Yeni bir ilişkiye başlamak size canlanmış hissettirebilir. Birinin kişiliğini tanımak, o kişiyle saatlerce konuşup yakınlaşmak, arkadaşlarınız ve ailenizle tanıştırarak hayatınızı iç içe geçirmek heyecan verici olabilir. Bazen aşık olmaktan kendinizi alamazsınız ve partnerinize "seni seviyorum!" demek isteyebilirsiniz. Bazıları bunu çatılardan haykırmak isterken, bazıları bunu uzun süre kendine saklıyor. Peki partnerinize "seni seviyorum" demek için doğru zaman ne zaman? Ne de olsa onu korkutup kaçırmak istemezsiniz ama aynı zamanda bağınızı güçlendirme ve size karşılık verecek o sözleri duyma fırsatını da kaçırmak istemezsiniz.

Duygularınızı Tanımlamak: Aşk vs. Tutku

Yeni bir ilişkinin başlangıcındaki duygular genellikle yoğundur ve bazen diğer kişiye karşı delicesine bir tutku mu yoksa gerçek bir aşk mı hissettiğinizi anlamak zordur. Peki, ikisi arasındaki fark nedir? Aşk derindir, zaman alır, karşılıklı saygıyı içerir, birbirinizi tanırsınız, gerçekten dinlersiniz ve gerçek resmi görürsünüz. Eğer o kişiden çılgınca etkileniyorsan, onu gördüğün için heyecanlanıyorsan ve kimyanız harikaysa bu tutkudur. Bu, tutkunun aşka dönüşmeyeceği anlamına gelmez, ancak farkı not etmek önemlidir. Aşk daha çok gerçekliğe dayanır, eksiklikleri ve tuhaflıkları da dahil olmak üzere başka biri için gösterdiğiniz derin ilgiden bellidir. Aşkın kökleri hem tutkuda hem de yakınlıkta yatar.

"Seni Seviyorum" Demenin Doğru Zamanı

Partnerinize gerçekten aşıksanız, "seni seviyorum" demenin yanlış ya da doğru zamanı yoktur. Yine de, bu kelimeleri söylemek için işaretler arıyor olabilirsiniz.
Kendi iyiliğiniz kadar karşınızdakinin iyiliğini ve mutluluğunu da önemsiyorsanız
İlişkinizin bir sonraki adımını atmayı, hatta birlikte bir ömür geçirmeyi hayal ediyorsanız
Güzel restoranlarda yemek yemek veya partnerinizle havalı randevulara çıkmak gibi "süslü" şeyler yapmadığınız zamanlarda bile kendinizi heyecanlı ve mutlu hissediyorsanız
Acil bir durumda sizi aradıkları takdirde partneriniz için hemen orada olacaksanız
Partnerinizin kusurlarını ve huylarını benimsiyorsanız
Partneriniz için fedakarlık yapmaya ve tavizler vermeye hazırsanız
Birlikte olduğunuzda bir bütünlük veya memnuniyet duygusu yaşıyorsanız
İlişkide kendinizi güvende hissediyorsanız
Partneriniz hakkında daha fazla şey öğrenmek için can atıyorsanız
Haftalarca ya da aylarca aşk duygusunu hissettiysen
Partnerinizin de size karşı aynı şekilde hissettiği hissine kapılıyorsanız, "seni seviyorum" diyerek ilişkinizi ileri noktaya taşımanın zamanı gelmiş demektir.
Doğru Anı Bulmak
Ortamın doğru hissettirdiğinden ve partnerinizin bu kelimelerin derinliğini anlayacak bir noktada olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir. Genel olarak konuşursak, "seni seviyorum"u ilk kez yalnızken ve ikinizin de alkol ya da başka bir maddenin etkisi altında olmadığınızda söylemek en iyisidir. 
Bazen, yeni bir ilişkinin içinde olmaktan ve ikiniz için sunduğu tüm olasılıklardan dolayı o kadar heyecanlanıyorsunuz ki, bunu kontrol edemiyorsunuz ve bunu hemen söylemek istiyorsunuz. Ama aceleye getirmeye ve hemen söylemeye aslında gerek yok.
"Seni Seviyorum"u Çok Erken Söylemek
Çoğu insan aşkı hissetmek isterken, bu iki sihirli kelimeyi duymak da çok korkutucu olabilir. "Seni seviyorum" demek, ilişkinin daha ciddi hale geldiğini ve daha fazla özen ve dikkat gerektirebileceğini gösterir. Bir ilişkide ilerlemek heyecan verici olsa da bazıları için bunu duymak, geri adım atmasına yol açabilir. Partnerinizin hissettiğiniz sevgiye karşılık vermeye pek hazır olmadığı hissine kapılırsanız, kendinize ve ilişkinize biraz zaman ayırın. Bu, eşinize ilişkinin nereye gittiğini, aynı fikirde olup olmadığınızı ve genel olarak nasıl hissettiğini sormak için iyi bir zaman olabilir.
Partneriniz Geri "Seni Seviyorum" Demezse Ne Yapmalı?
Partnerinize onu sevdiğinizi söylediyseniz ve o size karşılık vermediyse, kendinizi hırpalamayın. Partnerinize bu güçlü kelimelerin ilişkiniz için ne anlama geldiğini kabul etmesi için zaman verin. Hatta kelimelerin ona nasıl hissettirdiğini sorabilir ve hazır değilse geri söylemek zorunda olmadığını bildirmelisiniz. "Seni seviyorum" kelimelerinin sizin için ne anlama geldiğini açıklamak da yararlıdır, çünkü tanım kişiden kişiye değişir.
Zamanla bu sözleri daha iyi algılayabilir ve kendisi de sizi sevdiğini söyleyebilir. Ancak onun duyguları hiçbir zaman sizinkiyle aynı düzeye ulaşmıyorsa, bunda da sorun yok. Bunu duymak ya da fark etmek acı verici olabilir, ancak sonuçta size ilişkide ilerleyip ilerlememe konusunda ihtiyacınız olan cevabı verir.