Kilo Vermek

22.05.2024 14:16kayra tarafından yazıldı

Günümüz dünyasında baş gösteren sağlık problemlerinden bir tanesi kilo verememek ve obezite benzeri problemlerdir. Fast food dünyası, ekonomik koşullar ve daha nice etken; bireylerin kilo alımına ve diğer sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. Ancak bilinmelidir ki kilo verememe ve kilo alma problemleri tamamıyla alışkanlıklardan ötürü olmayabilir ve bazı sağlık sorunlarından ötürü gerçekleşiyor olabilir. Kilo verememe, kilo alma ve obezite gibi sağlık sorunlarının bir belirti olup olmadığını doktorunuzla görüşerek öğrenebilirsiniz. 

Neden Kilo Alınır?

Bir önceki başlıkta da bahsettiğimiz gibi kilo almanın birçok sebebi mevcuttur. Bunlardan temel iki tanesi ise yeme ve içme alışkanlıkları ile sağlık sorunlarıdır. Yeme ve içme alışkanlıklarına bağlı olarak birey çok kısa sürede kilo alımına maruz kalabilir. Ancak bireyin metabolizma hızı, kilo almanın veya vermenin seviyesinde oldukça önemli bir etkendir. Eğer ki yeme ve içme alışkanlığınız bozuk durumda ise bir doktora danışmanız en doğrusu olacaktır. Fakat istikrarlı ve disiplinli bir yapınız varsa kendi kalori ihtiyacınızı internet vb. üzerinden öğrenip o kalori ve besin miktarı doğrultusunda kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz. Eğer ki sağlık sorunlarından ötürü bir kilo alımından şüpheli iseniz doktorunuza randevu almalısınız. Bu durum bilinçli bir şekilde incelenmeli ve sonuca ulaştırılmalıdır. 
 
Nasıl Kilo Verilir?

Kilo vermek için kendiniz veya doktorunuz kalori takibinde olması gerekmektedir. Genel olarak yapılması gerekenler; düzenli ve dengeli beslenme ile spor yapmaktır. Eğer ki çok kilo verdiyseniz ve sarkma gerçekleştiyse ağırlık antrenmanı bu konuda size oldukça fayda sağlayacaktır.