Uykusuz gecelerden kurtulmak için 15 dakika kuralı

30.05.2024 12:30kayra tarafından yazıldı

Uykusuzluk problemi yaşayanlar için uzmanların 15 dakika kuralı tavsiyesi dikkat çekti. Oxford Üniversitesi’nden Prof. Dr. Colin Espie ve Dr. Bryony Sheaves, bir uyku rehberi hazırladı. Sinirbilim alanında uzman olan iki isim, 'Çalışmalar genel nüfusun üçte birinin uyumakta zorluk çektiğini ya da uykusuzluk (insomnia) problemi yaşadığını göstermekte. Uyku problemi bazı kişiler için kısa sürede çözüme ulaşabilir. Fakat bazıları için ekstra fazladan yardıma ihtiyaç vardır' dedi.

İki uzman ismin vermiş olduğu tüyo, 'çeyrek saat kuralı' olarak özetlenirken, kulağa biraz garip gelmekte. Fakat Prof Dr. Espie Dr. Sheaves, 'Eğer uyumakta zorluk çekiyorsanız yatakta vaktinizin çoğunu uyanık olarak geçirdiğinizin farkındasınızdır. Bu, yatağı uyanık kalmakla, hüsranla ya da anksiyeteyle (endişe) bağlantılı hale getirebilir' dedi ve şunu tavsiye etti:

'Yatağa girdiğiniz zaman15 dakika boyunca uyuyamıyorsanız yataktan kalkmayı deneyin, başka bir odaya gidin, kendinizi uykulu, yatağa dönmeye hazır hissedene kadar kalın.'
Uzmanlar, yorgun değilseniz yataktan kalkıp çıkmanın, huzursuz bir şekilde yatmaya devam etmekten daha iyi olduğunu belirtti. Hem yatakta kalmaya devam etmenin daha çok uyku anksiyetesine yol açtığını, bu durumunda uyumayı daha da zorlaştırdığını belirtti.

Kalkıp başka bir iş ile ilgilenmek, yatağınızın kıymetini anlamanıza yardımcı olur ve yatağa döndüğünüzde zihniniz daha sakinleşmiş olur.

Güzel bir uykudan mahrum kaldığınız için yataktan kalkmak size pek doğru gelmeyebilir ancak uzmanlara göre bu, bir sonraki gün yatağa daha erken girmek için ‘uyku baskısı’ oluşumuna yardımcı olur.

Uzmanlar, yatakta gece boyunca bir sola bir sağa dönme eğiliminde olan kişilere, uyku saatinden önce parlak ışıktan sakınarak, melatonin (geceleri salgılanan ve uyanıklık-uyku döngüsünün kontrolü ile ilişkilendirilen hormon) üretiminin desteklemesini de tavsiye etti. 
Uzmanlar, uykuya dalmadan önce 90 dakika boyunca kitap okumak, rahatlatıcı egzersizler yapmak hafif müzik dinlemek gibi aktivitelerin de uykuya dalmayı kolaylaştırdığını belirtti.